Vitamini u trudnoći
Gvožđe – da ne biste osećali umor. Namirnice u kojima ima najviše gvožda životinjskog porekla su: svinjska, pileca, goveda dzigeica, ostrige. Namirnice koje nisu životinjskog porekla a sadrže velike kolicine apsortivnog gvožda su : žitne cerealije, kuvani pasulj i grašak, socivo, semenke bundeve.Nešto slabiji ali dobar izvor gvožda su: govedina, curetina, škampi, sardine, peceni krompir zajedno sa ljuskom, konzervisane špargle.Trudnice ne bi trebalo da previše cesto jedu dzigeicu jer ona sadrži dosta vitamina A koji može da škodi bebi.
Vitamin C – za bolju apsorbciju gvožđa. Namirnice koje u kombinaciji sa namirnicama koje su bogate gvoždem poboljšavaju apsorpciju gvožda su : citrusi (pomorandza, limun, grejpfrut), jagode, brokoli, paradajz, paradajz sok, krompir, zelene i crvene paprike, belo vino.
Vitamin B9 (folna kiselina) i Kalcijum – zato što su neophodni za pravilan razvoj nervnog sistema i kostiju bebe. Unos folne kiseline mora početi od pojave želje za detetom i nastaviti se do kraja trudnoće. Namirnice najbogatije vitaminom B9 su zelena salata, zeleno lisnato povrće (na primer spanać), plavi sirevi (rokfor), jaja.
Biljna vlakna – protiv zatvora, koji je česta pojava kod trudnica. Uglavnom su zastupljena u integralnim žitaricama i u kori semenki, voća i leguminoza, u voću kao što su šljive , integralnom pirinču, ovsenim i pirinčanim mekinjama.
Jod - učestvuje u razvoju neurona. Nedostatak povećava opasnost od male težine na rođenju i može da izazove poremećaj u intelektualnom razvoju bebe. Što se tiče buduće mame, nedostatak joda se prikazuje kroz probleme sa štitnom žlezdom. Plodovi mora (ostrige, dagnje) sadrže veliku količinu joda. Jedite ih što više pre trudnoće, jer u trudnoći ove namirnice spadaju u rizičnu grupu. Jod se nalazi i u drugim proizvodima (mleko, jogurt, jaja). Konačno, upotreba soli obogaćene jodom, takođe predstavlja dodatni unos.
Vitamin D i Kalcijum – ako je u trudnoći ishrana siromašna kalcijumom i vitaminom D, fetus će ih apsorbovati iz majčinih kostiju i zuba. Ovaj problem je naročito izražen kod žena koje se porađaju između februara i juna., pošto se do tada iscrpeju zalihe vitamina D napravljene tokom prethodnog leta.
Vitamina D ima u masnoj ribi, jajima, živinskom mesu, puteru i mlečnim proizvodima. Trudnice treba da se posavetuju sa svojim lekarem da li od 6 meseca trudnoće treba da uzimaju ampule vitamina D