Kandida sekret
Tri od četiri žene pate od gljivične infekcije makar jednom u životu, bilo koja žena može biti pogođena. Candida albicans je najčešći izazivač, gljivice su normalno prisutne u vagini a kada počnu da se razmnožavaju nastaje infekcija i simptomi su prepoznatljivi.
Kandidijaza
Pojačan vaginalni fluor (sekret) je jedna od najčešćih genitalnih tegoba. Većina upala sluznice vagine može se svrstati u tri grupe:
* nespecifični vaginitis-sreće se u 40-50% slučajeva,
* kandidijaza- 20-30%
* trihomonijza 20-30%
Najmanje 7 vrsta gljivica se s vremena na vreme može izolovati iz vagine žene. Tu su uključene patogene i "nepatogene" vrste kandide. Od vrsta čija je prisutnost praćena tegobama u 90-95% slučejeva sreće se Candida albicans a u 2-8% Candida glabrata.
Tri četvrtine žena kod kojih je izolovana kandida je bez ikakvih subjektivnih tegoba. Predilekciona mesta za razvoj kandide su sredine bogate ugljenim hidratima te je shodno tome kandidijaza česta u:
* trudnoći (vagina je u trudnoći bogata glikogenom),
* kod diabetes mellitusa (šećerne bolesti),
* kod primene antibiotika širokog spektra (suprimira normalnu floru) .
* kod imunosupresivne terapije.
Doprinoseći faktori su : vaginalna ispiranja, parfimisani higijenski sprejevi, lokalna antimikrobna terapija, tesna odeća, sintetički veš.
Simptomatologija
Najčešći simptom je intenzivan svrab i iritacija u predelu vagine i vulve. Sekret je beličast, gust kao sir, bez mirisa. Na zidovima vagine mogu se videti crvena polja. pH vaginalnog sekreta je < 4,5. Oko 20% žena je bez simptoma. Obzirom da je rezervoar kandide gastrointestinalni trakt-a uz prisustvo permanentne infekcije u predelu vulve i anusa- vrlo su česti recidivi i reinfekcije kandidijaze. Uzrok reinfekcije može biti polni odnos sa inficiranim partnerom mada se smatra da je taj način redak. Ako je dijagnoza recidiva potvrdjena, treba ispitati oralni glukozo-tolerans test radi utvrdjivanja blagih oblika poremećaja metabolizma ugljenih hidrata. Kod recidivirajuće infekcije mudro je primeniti sistemsko lečenje kako bi se eliminisala infekcija u crevima. Veza menstruacije sa recidivom (menstrualna krv je alkalna) indicira profilaktičke kure tokom nekoliko ciklusa.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, ginekološkog pregleda i mikroskopskim pregledom vaginalnog sekreta (prisutne su hife-pupoljci gljiva)
Lečenje:
* Nystatin- Panfarma
* Klortrimazol:
* Kansen- Zdravlje Actavis
* Canesten 1- Bayer Pharma
* Canesten 3- Bayer Pharma
* Mycoril Remedica
* Mikonazol: Gino-Daktanol- Galenika
* Ekonazol: Ecalin- Jugoremedija
* Fentikonazol: Lomexin- Recordati Spa
Topična antifungalna terapija klortrimazolom i mikonazolom kao i flukonazolom je vrlo uspešna. Terapija nistatinom i jod-povidonom je obično manje uspešna. Oko 15% Candida organizama je rezistentno na klortrimazol i mikonazol. Hronične ili rekurentne infekcije zahtevaju dužu terapiju ili se mopra upotrebiti sistemski antimikotik Flukonazol 150 mg nedeljno tokom 12 uzastopnih nedelja.