Normalni problemi tokom trudnoće
Mučnina, gađenje i povraćanje se javljaju kod više od polovine trudnica, ali uglavnom spontano prestaju posle 16 nedelje trudnoće. Mučnina se pojačava kada je trudnica gladna. Savet - Obratite pažnju na način ishrane. Savetujemo Vam česce i manje obroke, uzimanje dovoljno tečnosti, izbegavanje nadražujuce hrane i mirisa. Sami otkrijte šta Vam pojačava mučninu i povraćanje, pa izbegavajte tu vrstu hrane i pića. Potražite pomoć lekara.
Gorušica se najčešće javlja u trećem trimestru, zato što povećana materica gura želudac prema gore i izaziva vraćanje želudačne kiseline u jednjak, što izaziva nadražaj grla. Savet - Uzimajte manje, a česte obroke, izbegavate masna i začinjena jela, gazirana pića, kiselo voće i sporije jedite. Odmarajte se posle obroka, spavajte sa uzdignutim uzglavljem. Ukoliko poremećaj ne prode, obratite se za savet Vašem lekaru. Loše varenje se često javlja u trudnoći. Nastaje zbog opuštajuceg delovanja hormona progesterona na rad creva.Savet - Izbegavajte hranu za koju ste primetili da Vam smeta i obilne obroke. Jedite sporije i duže žvacite hranu. Prilikom obroka sedite uspravno kako biste izbegli pritisak na stomak.
Zatvor loše varenje u izvesnom periodu trudnoće izaziva zatvor. Uzrok leži u pojačanom lučenju hormona progrsterona koji opusta mišice creva, čime se smanjuje njihova pokretljivost, a hrana se u njima duže zadržava. Smanjena fizička aktivnost pospešuje loše varenje i pojavu zatvora.Savet - Pijte dovoljno tečnosti, jedete više hrane bogate vlaknima (pahuljice, žitarice, suvo voće, pasulj, voće, povrće), više šetajte i budete aktivni.
Šuljevi (hemoroidi) nastaju zbog lošeg varenja i zatvora. To su proširene vene na analnom otvoru koje bole prilikom pražnjenja creva, a cesto i krvare. Savet - Preporučujemo Vam promenu načina ishrane, redovno pražnjenje creva-redovne stolice i manje sedenja. Možete koristiti, po preporuci lekara, standardne kreme za lečenje hemoroida.
Proširene vene se često javljaju u trudnoći. Vecina simptoma povući će se posle porođaja.Savet - Možete koristiti čarape za vene čime ćete smanjiti osećaj napetosti, otoka i bola, ali to neće sprečiti pojavu novih proširenja.
Vaginaini sekret: u trudnoći se normalno povećava količina vaginalnog sekreta.
Savet: Redovno održavajte higijenu. Ako osetite peckanje, suvoću, neprijatan miris ili bol pri mokrenju, obratite se lekaru za savet, ispitivanje i lečenje.
Bol u krstima: nastaje zbog povećanja težine, manje fizičke aktivnosti i nepravilnog držanja. Savet: Svakodnevno kretanje uz plivanje i vežbe, sve pod kontrolom i uz savet lekara, kako biste isključili pojavu bola u krstima zbog prevremenih kontrakcija materice. Jos nekoliko saveta Očekujte da se u trudnoći osećate dobro i da Vam telesne promene ne stvaraju poteškoce. Budite opušteni i uživajte u trudnoći. Povezanost Vas I Vaše bebe nikada nije veća nego što je to u trudnoći, kada razmenjujete sve što radite, osećate, doživljavate I preživljavate. Nastojte da svim svojim aktivnostima gradite temelje za srećan početak u životu Vašeg deteta, uz stalnu podršku i učešće Vašeg partnera, kao i ostalih članova porodice.
Način odevanja podrazumeva udobnost odeće koja se lako čisti i održava, pri čemu donje rublje treba da bude od pamučnog materijala, svakodnevno menjano, prano i održavano. Preporučuje se obavezno nošenje pamučnog grudnjaka, koji kao i ostala odeća ne sme da steže i bude neudoban za nošenje.
Način obuvanja podrazumeva nošenje cipela ili druge obuće sa nižom i širom potpeticom kako bi se obezbedilo praviino držanje, smanjio zamor i rizik od pada. U zimskom periodu nosite toplu obuću sa gumenim đonom.
Putovanja nisu nemoguća u trudnoći, ali je neophodno da vodite računa o dužini puta, redovnim pauzama I odmorima.
Posao, rad u kući i odmor su normalne aktivnosti u nekomplikovanoj trudnoći, ali treba izbegavati: teže fizičke poslove, istezanje, nošenje težih predmeta, štetno delovanje izduvnih gasova, zračenja, prašine, isparenja, vrućine, hiadnoće i vlage. Dovoljno se odmarajte i spavajte (najmanje 7 časova u toku noći).
Fizička aktivnost i bavljenje sportom podrazumevaju umerenost. Preporučuju se redovne šetnje, plivanje i vožnja bicikla uz izbegavanje padova, udaraca, naglih pokreta, kao i prekomernog znojenja.
Higijena tela se održava svakodnevnim kupanjem, najbolje tuširanjem, a posebno u zadnjih šest nedelja trudnoće. Koristite mlaku vodu i neutralni sapun. Trljajte i masirajte celo telo. Kosu perite najmanje jednom sedmično, prema potrebi i česce.
Nega i pregled zuba u toku trudnoće podrazumevaju redovno održavanje higijene. Obavezno perite zube posle svakog obroka. Posetite vec na početku trudnoće Vašeg stomatologa zbog kontrole zdravlja zuba i usta., a u toku trudnoće dogovora o redovnim kontrolama.Trudnoća nije prepreka da popravite pokvarene zube ili izvadite zub ako je to potrebno.
Mentalno zdravlje čuvate ako vodite uredan, miran i vedar život. Izbegavate fizičke i psihičke napore. Za probleme i brige uvek ćete imati vremena i kasnije. Šetajte, razgovarajte, družite se, čitajte! Opustite se, odmarajte i spavajte redovno!