Trudnoća
Normalna trudnoća traje 280 dana, 40 nedelja, 10 lunarnih meseci ili 9 običnih meseci i sve to računajući od prvog dana poslednje menstruacije
l. PREGLED - treba obaviti u 7-8 nedelji gestacije tj 15-20 dana posle kašnjenja ciklusa. Tada se ultrazvučno dijagnostikuje gestacijski mešak, njegova veličina i lokalizacija, strukture unutar njega - žumančana kesa i njen promer i trazi se eho embriona kod koga se meri njegova dužina i srčana frekvenca. Srčanu akciju treba dobro uočiti ali je i verifikivati na kolor dopleru i odrediti njenu frekvencu. Odrediti verovatni termin porođaja.
U narednim danima potrebno je uraditi analize koje su predviđene protokolom za trudnoću i to :
- Osnovne biohemijske analize
- krvna slika, glikemija, urin, određivanje krvne grupe i Rh faktora.
- Ispitivanje infekcije u genitalnom traktu
- određivanje grupe vaginalne čistoće, bris grlića na bakterije i to Chlamidiju, Mycoplasmu i Ureaplazmu. Zatim uraditi PAPA test i kolposkopiju.
- Ispitivanje infekcije u krvi
- određivanje HBsAg i TORCH-a tj određuje se u krvi prisustvo virusa žutice, citomei flm Uaemes virusa,virusa rubele i toksoplasme. Potrebno je uraditi i prvi vaginalni pregled
2. PREGLED - se obavlja u 13 nedeiji gestaciie i najvažniji je pregled u trudnoći. Tada se obavlja ULTRAZVUČNI I BIOHEMUSKI SKRINING NA HROMOZOMOPATIJE.
Pregled se sastoji od dva dela i to :
1. Ultrazvučni pregled obuhvata 5 parametara i to:
- Meri se debljina vratnog nabora – nuhlna translucenca, koja u normalnih plodova ne prelazi 3,5 mm.
- Uočava se da li plod ima nosnu kost
- Meri se protok krvi kroz ductus venosus, krvni sud u jetri.
- Meri se protok krvi između desne pretkomore i desne komore u srcu.
- Meri se fronto-maksilarni ugao tj. ugao između gornje vilice i čela koji ne treba da bude veći od 87 stepeni.
Uraditi i prvi četvorodimenzionalni ultrazvučni pregled .
- Biohemijski deo - iz krvi se određuje slobodni 3 HCG i PAPP. Sigurnost ovog testa je 98 % da je plod genetski zdrav – ukoliko dobijemo normalni rezultat. U slučaju povećanih rizika , radi se odmah biopsija čupica ili u 16-17 nedelji uzima se plodova voda, određuje se kariotip ploda i definitivno postavlja dijagnoza
3. PREGLED - se obavlja u 18-19 nedeiji gestacije kada se pored rutinskih merenja ploda traze i tzv " soft markeri! " za hromozomopatije. U meke markere spadaju proširene bubrežne časice ploda, ciste u pleksusu horioideusu, hiperehogeni odjeci na srcu, skraćena natkolenica itd. Ponoviti analize krvne slike i urina.
4. PREGLED - obaviti u 24-25 nedelji gestacije. Pored rutinskih merenja treba uraditi i color dopler merenje protoka kroz uterinu arteriju i kompletni 4D pregled pri kome naročitu pažnju treba obratiti na lice, ekstremitete i kičmeni stub ploda. Ponoviti cervikaini bris na bakterije i uraditi vaginalni pregled.
5. PREGLED - se obavlja u 30-31 nedeiji gestacije. Pored rutinskih merenja radi se KOLOR DOPLER pregled sa određivanjem protoka krvi kroz pupčanu vrpcu, kroz fetainu aortu i krvni sud u glavici ploda -a.cerebri mediju. Ovim pregledom se utvrđuje stanje ploda i najranije otkriva eventualna patnja ploda.
6. PREGLED - se obavlja u 35-36 nedeiji gestacije. Radi se rutinski ultrazvučni pregled, vaginalni pregled čime se određuje definitivno postavljanje ploda, vrši se procena veličine ploda i procena o načinu završavanja porođaja. Nakon toga radi se CTG -kardiotokografija kojom se na osnovu snimanja srčane frekvence ploda i aktivnosri materice vrši procena o stanju ploda i o eventualnoj njegovoj ugroženosti. LCTG snimanja treba vršiti u zadnjem mesecu trudnoće na 7 dana. Uraditi koprokulturu sa antibiogramom t.j. ispitivanje stolice na prisustvo bakterija.
KAKO ĆETE ZNATI DA JE POROĐAJ POČEO ?
Prvi znaci porođaja su:
- prsnuće plodovih ovojaka tj.oticanje bistre tečnosti i to uglavnom iznenada,
- zatim ispadanje krvavo sluzavog čepa iz vagine,
- i na kraju ritmicne, periodicne kontrakcije koje se sve češće i koje se stalno pojačavaju.
Ukoliko imate jedan od ovih znakova, javite se svom ginekologu ili na prijem u porodilište.